Панічні атаки: як з ними боротися

Одним із найпоширеніших видів психічних розладів сьогодні є панічні атаки. Головними причинами психіатри називають прискорений ритм життя, постійний стрес, вплив великої кількості інформації, яку ми отримуємо щодня, і навіть пандемію.


За цим певною мірою популярним поняттям може ховатися дуже багато проблем: роки особистої терапії, розлади сну та харчової поведінки, нервові зриви, конфлікти з близькими людьми.


Панічна атака (ПА) - це напад інтенсивного страху або дискомфорту, що раптово виникає, який супроводжується одним або декількома неприємними відчуттями: почастішанням серцебиття, підвищенням тиску, ознобом, задухою, нудотою, онімінням, пітливістю та іншими. Часто для виникнення панічної атаки може бути видимих причин.


Якщо ПА трапилася з Вами, насамперед постарайтеся вирівняти дихання, для цього робіть глибокі вдихи та видихи, доки дихання не нормалізується.
Психологи рекомендують скористатися всіма органами почуттів, щоб повернути себе зараз: торкніться предметів різної текстури, понюхайте щось із яскраво вираженим запахом, подивіться у вікно і спробуйте сконцентруватися на тому, що бачите. Заспокійлива музика або шумопоглинаючі навушники також допоможуть повернути контроль над собою.


Допомогти близькій людині, яка зазнає панічну атаку, можна наступними способами:
• насамперед необхідно повернути людині відчуття простору, для цього потрібно взяти її за руки, постаратися сфокусувати її увагу на собі, встановити зоровий контакт і говорити з нею
• постарайтеся налагодити комфортний ритм дихання: попросіть людину повторювати за вами, а самі робіть глибокі вдихи та видихи
• запропонуйте близькому склянку води
• Спробуйте переключити його увагу: для цього можна поставити раптове питання на будь-яку тему (наприклад, запитати, де він купив таку футболку)
• масаж шийного відділу спини може допомогти розслабити м'язи та повернути артеріальний тиск у норму
Якщо нічого з перерахованого вище не допомагає, а стан близького погіршується, слід викликати швидку допомогу.

Вище ми описали способи, якими можна допомогти при панічній атаці, що вже виникла. Але для того, щоб назавжди позбавитися їх, потрібно шукати і усувати першопричину, а вона завжди криється в порушеннях роботи психіки та проблемах з ментальним здоров'ям.

Тут уже кожен обирає свій метод: відвідування психотерапевта, духовні практики, спорт, йога, медитації, афірмації, заняття творчістю, усамітнення чи подорожі. Універсального рецепту немає: потрібно навчитися слухати свій організм і давати собі чесні відповіді на запитання про те, що потрібно і чого хоче саме Вам.

Ми завжди знаходимо сили та ресурси на підтримку та турботу про близьких, але так часто робимо це на шкоду собі.
Зараз саме час згадати, що головна людина, яку варто дбати - Ви самі, і починати це потрібно не з нового року чи понеділка, а вже сьогодні.
Бережіть себе.