Осіння хандра

 

 

Потяг, осіннім, ще трошки теплим, ранком, в жовтні, це якийсь особливий кайф. Але це коли ви не в, так званій, «осінній» депресії. Хтось називає це так, хтось описує це як хандру, хтось зосереджується на фізичних симптомах: млявість, немає сил встати зранку з ліжка, нічого не хочеться робити, жити інколи не хочеться. 

 

Нумо розбиратися, що з нами трапляється, фізично і психологічно, коли приходить осінь. 

 

 

 

За вікном стає холодніше, сонечко вже не так часто нас радує своєю присутністю і наш організм уповільнює всі процеси та налаштовується на накопичення та зберігання сил. 

 

Оскільки наша фізика напряму повʼязана з психікою, то психіка поводить себе десь так само - накопичує та зберігає енергію.

 

 Сонливість і млявість восени можуть бути ознакою осінньої хандри. Вона триває недовго, до двох тижнів. Ця сама хандра виснажує вашу енергію і викликає у вас поганий настрій, що суттєво погіршує ваше самопочуття і навіть здоров'я. Утім, ці симптоми часто зникають у весняні та літні місяці - самі по собі.

 

Зверніть увагу на такі ознаки, які з'являються восени та тривають кілька днів або тижнів:

 

* Ви постійно відчуваєте пригнічення і смуток, у вас поганий настрій 

* Вам не хочеться займатись тим, що вам подобається 

* Ви відчуваєте загальний занепад сил та млявість 

* Ви стали дратівливими 

* У вас виникли проблеми з концентрацією уваги 

* Вас мучить почуття безнадійності, марності чи провини 

* Деколи відчуваєте, що не хочете жити 

* З'явилися суттєві проблеми зі сном (безсоння або надмірний сон) 

* Вам постійно хочеться їсти, особливо “шкідливу” вуглеводну їжу 

* Ви почали набирати вагу 

 

 

Зазвичай вище наведені ознаки минають самостійно протягом кількох місяців при зміні пір року.

 

Але як покращити свій стан в ці самі кілька місяців?  

 

1. Найпростіший і найпоширеніший метод лікування - світлотерапія. Для цього потрібна лампа з яскравим штучним світлом, що імітує вплив сонячного світла. Також вам допоможе відпустка у сонячній країні. 

2. Обов'язково зверніть увагу на ваш фізичний стан та ваші базові потреби. Не забувайте про прогулянки на свіжому повітрі, регулярні фізичні вправи та якісне приємне спілкування. 

3. Дотримуйтесь режиму сну: спати потрібно достатньо, стільки, скільки вам буде комфортно, а лягати спати треба завжди в один і той самий час. 

4. Слідкуйте за раціоном. Вживайте продукти, що підвищують енергію, а також багаті на жирні кислоти, особливо ОМЕГА-3.  

5. Підтримайте своє здоров'я комплексом вітамінів та амінокислот, які є допоміжними для нервової системи. 

 

Обмежте паління та вживання алкогольних та кофеїновмісних напоїв. Кава з цигаркою не принесе вам спокою, а лише погіршить дратівливість, у той час, як алкоголь є депресантом і негативно вплине на ваш фізичний та емоційний стан. 

 

Якщо вищезгадані симптоми не минають і ви почуваєтеся пригніченим протягом кількох тижнів, зверніться за допомогою до свого медичного лікаря, для перевірки вашого фізичного здоровʼя. 

Бити на сполох та звертатися до психотерапевта треба, якщо ваш режим сну та апетит змінилися, ви вдаєтеся до алкоголю для заспокоєння чи розслаблення, відчуваєте безнадійність чи думаєте про самогубство.

 

Бережіть себе і будьте здорові!