Як допомогти близькій людині впоратися з депресією

Депресія - набагато поширеніша хвороба, ніж прийнято вважати. За статистикою, з нею стикається кожен п'ятий із нас.

 

Від звичайної осінньої хандри або поганого настрою її відрізняє тривалість (пригнічений стан триває місяць і більше), відсутність емоцій, порушення сну та апетиту, нерішучість, зниження самооцінки, млявість, відсутність сил, у деяких випадках – суїцидальні думки.

 

Якщо Ви спостерігаєте у близького якісь із перерахованих вище симптомів, це серйозний привід для занепокоєння.

Ось кілька речей, які свого часу рекомендував мені лікар нашого з чоловіком друга:

 

Не знецінюйте його проблеми
Не порівнюйте їх із проблемами інших людей. Фраза "а ось моєму знайомому зараз набагато гірша" ще нікому не допомагала. У такі моменти дуже важливо зрозуміти, що навіть якщо Вам ситуація не здається настільки значущою, у Вашого друга вона може викликати зовсім інші почуття і бути причиною депресії.

 

Будьте поряд.
Не залишайте людину надовго, навіть якщо здається, що їй це потрібно. Іноді один зайвий дзвінок або повідомлення можуть змінити дуже багато, а можливо, і врятувати чиєсь життя.

 

Спілкуйтесь за його правилами
Попросіть свого запропонувати комфортний йому стиль спілкування: дзвінки чи листування? Зустрічі один раз на тиждень чи один раз на місяць?

 

Будьте толерантними
Перепади настрою, небажання спілкуватися, закритість чи агресія – лише маленький список того, через що проходить людина, перебуваючи у депресії. І саме в ці моменти він найбільше потребує підтримки та розуміння.

 

Нагадайте про його значущість
Не забувайте говорити про те, як багато ця людина для вас означає.

 

Будьте готові допомогти
Дайте зрозуміти, що на Вашу підтримку можна завжди розраховувати. Можливо, на якомусь етапі друг звернутися за порадою чи допомогою. Будьте поруч у цей момент.

 

Запропонуйте кваліфіковану допомогу
Якщо бачите, що близький не справляється і Ваші старання не приносять користі, не зайвим буде запропонувати йому звернутися до психолога.

Можна допомогти підшукати спеціаліста і навіть разом піти на перший прийом, якщо йому буде комфортніше.

 

І пам'ятайте: спочатку необхідно надіти маску на себе, і лише потім на дитину. Не можна допомогти людині, якщо у Вас немає на це внутрішнього ресурсу. Тому дбаючи про близьких, не забувайте і про свій внутрішній стан.

 

Photo - Archillect